Rury mosiężne - wyroby z mosiądzu
Mosiądz jest stopem miedzi (90-55%) i cynku (10-45%). Może także zawierać dodatki innych metali, np. glinu, cyny, żelaza, chromu czy ołowie. Ma kolor żółtopomarańczowy - im mniejszy dodatek cynku tym bardziej zbliżony do koloru miedzi. w zależności od domieszek innych metali i niemetali zmieniają się właściwości mosiądzu - może być bardziej plastyczny lub poddający się obróbce skrawaniem.
Utrzymuje się podział ze względu na wykorzystanie: na mosiądze odlewnicze i przeznaczone do obróbki plastycznej. Ze względu na skład utrzymuje się podział na mosiądze dwuskładnikowe (miedź i cynk), oraz cynowe, niklowe, krzemowe, ołowiowe czy manganowe.
Jakie właściwości ma mosiądz?
Mosiądz ma specyficzne właściwości, które pozwalają wykorzystywać go w wielu gałęziach przemysłowych i wytwórczych. Jest odporny na korozję, oraz łatwo można go obrabiać. Dzięki zawartości cynku jest wytrzymały i twardy. Z mosiądzu wyrabia się wiele przedmiotów codziennego użytku: monety, świeczniki, kłódki, klamki, drobne części okuć, puchary, instrumenty muzyczne, biżuterię.
Służy także do wyrobu armatury, osprzętu morskiego np. śrub okrętowych, okuć budowlanych. Jest wykorzystywany w przemyśle samochodowym, okrętowym, elektrotechnicznym i chemicznym. Z mosiądzu odlewa się pręty, druty, rury mosiężne i blachy.
Gdzie warto zastosować rury mosiężne?
Rury mosiężne stosuje się podczas produkcji wielu elementów układów chłodzenia i ogrzewania w przemyśle samochodowym. Ze względu na odporność na wodę i twardość rury mosiężne służą jako elementy ozdobne w budownictwie, na elewacjach czy w ogrodzie. Używa się ich także jako elementu do wyrobu lamp.
Czy rury mosiężne mogą korodować?
W warunkach normalnych ze względu na właściwości mosiądzu rury są bardzo odporne na korozję atmosferyczną i w obecności wody. Niebezpieczeństwo korozji pojawia się w specyficznych warunkach - gdy pod wpływem wysoko chlorowanej wody, mosiądz ulega odcynkowaniu.
Źródło: Impressmetal.pl/rury-mosiezne.php
KOMENTARZE:
Brak komentarzy